Poznań, Cmentarz Parafialny na Głuszynie II

61-328 Poznań, Poznań, wielkopolskie, Poland

Change Your Language

close

You can change the language of the BillionGraves website by changing the default language of your browser.

Learn More
English
Register
Total Records
426
Total Images
250

My Photo Requests

Not finding what you are looking for?

Make a photo request to let nearby users know who you are looking for. Make a Photo Request

Add Records to Poznań, Cmentarz Parafialny na Głuszynie II

Do you have records from Poznań, Cmentarz Parafialny na Głuszynie II?

Add your records to BillionGraves and make them last forever. Add headstone images Add Other Records

Get Started

Get started contributing to Poznań, Cmentarz Parafialny na Głuszynie II. Use the button below to begin a simple step by step process to get started contributing to Poznań, Cmentarz Parafialny na Głuszynie II.
Get Started

Add Records to Poznań, Cmentarz Parafialny na Głuszynie II

Do you have records from Poznań, Cmentarz Parafialny na Głuszynie II?

Add your records to BillionGraves and make them last forever. Add headstone images Add Other Records

Events at Poznań, Cmentarz Parafialny na Głuszynie II

There are no upcoming events scheduled at Poznań, Cmentarz Parafialny na Głuszynie II. Use the button below to schedule one.
Schedule Event
Schedule Event
close
Step 1: Name your event
Step 2: Pick a date
Step 3: Pick a time

Contributors

More

Images

    BG App Images    Supporting Record Images
1 - 60 navigate_before navigate_next

Cemetery Information

edit

Number of Images

250

Number of Headstone Records

426

Description

Parafia pw. św. Jakuba Większego Apostoła. Cmentarz w Poznaniu, znajdujący się na Głuszynie, przy ul. Daszewickiej. Pomnik żołnierzy radzieckich Cmentarz powstał w 1925 w wyniku starań parafii głuszyńskiej, dla której za małe były dwie istniejące nekropolie: przykościelna i przy ul. Głuszyna. Konsekracja cmentarza położonego na południowym stoku doliny Kopla, na niewielkim wzniesieniu, odbyła się 5 lipca 1925. Cmentarz miał rzut geometryczny, prostokątny, z centralną aleją i prostopadłą do niej aleją poprzeczną, z drewnianym krzyżem na ich przecięciu. Zastosowano zieleń o silnych kontrastach barwnych, m.in. brzozę brodawkowatą, świerki, ligustr lśniący, klon srebrzysty, żywotniki[1] i lipy drobnolistne. Centralny plac okoliły cztery wierzby płaczące (Salix alba var. vitellina f. pendula[1], pozostała do dziś jedna), zaś całość założenia otaczały szpalery topoli włoskich[2]. Cmentarz powiększono po 1945, ale obie części nie korespondują ze sobą i są wyraźnie zróżnicowane. Na zakończeniu głównej alei posadowiono kaplicę na rzucie prostokąta z dwuspadowym ceramicznym dachem. Ściany zdobione są pojedynczymi kamieniami polnymi wmurowanymi w elewacje. Od frontu sygnaturka nad przeźroczem. Kolejne powiększenie nekropolii nastąpiło w ostatniej dekadzie XX wieku[2]. Na cmentarzu znajduje się pomnik 139 żołnierzy radzieckich poległych podczas walk II wojny światowej. Ponadto pozostało niewiele nagrobków sprzed 1945, m.in. grobowiec Brzozowskich, czy rzeźba anioła na grobie Foltynów[2]. Chowano tu m.in. lotników z Krzesin poległych śmiercią tragiczną.
BillionGraves.com
Poznań, Cmentarz Parafialny na Głuszynie II, Created by Dariusz Kuzawiński, 61-328 Poznań, Poznań, wielkopolskie, Poland