Łódź, Cm. par. św. Rocha (Radogoszcz)

Łódź, Łódź, Łódź Voivodeship, Poland

Change Your Language

close

You can change the language of the BillionGraves website by changing the default language of your browser.

Learn More
English
Register
Total Records
27206
Total Images
12863
Register to get full access to this cemetery
Terms and Conditions

We want you to know exactly how our service works and why we need your registration in order to allow full access to our cemeteries.

terms and conditions

Contact Permissions

We’d like to send you special offers and deals exclusive to BillionGraves users to help your family history research. All emails ​include an unsubscribe link. You ​may opt-out at any time.

close
close
Thanks for registering with BillionGraves.com!
In order to gain full access to this cemetery, please verify your email by opening the welcome email that we just sent to you.
close
Sign up the easy way

Use your facebook account to register with BillionGraves. It will be one less password to remember. You can always add an email and password later.

Loading

My Photo Requests

Not finding what you are looking for?

Make a photo request to let nearby users know who you are looking for. Make a Photo Request

Add Records to Łódź, Cm. par. św. Rocha (Radogoszcz)

Do you have records from Łódź, Cm. par. św. Rocha (Radogoszcz)?

Add your records to BillionGraves and make them last forever. Add headstone images Add Other Records

Get Started

Get started contributing to Łódź, Cm. par. św. Rocha (Radogoszcz). Use the button below to begin a simple step by step process to get started contributing to Łódź, Cm. par. św. Rocha (Radogoszcz).
Get Started

Add Records to Łódź, Cm. par. św. Rocha (Radogoszcz)

Do you have records from Łódź, Cm. par. św. Rocha (Radogoszcz)?

Add your records to BillionGraves and make them last forever. Add headstone images Add Other Records

Events at Łódź, Cm. par. św. Rocha (Radogoszcz)

There are no upcoming events scheduled at Łódź, Cm. par. św. Rocha (Radogoszcz). Use the button below to schedule one.
Schedule Event
Schedule Event
close
Step 1: Name your event
Step 2: Pick a date
Step 3: Pick a time

Contributors

More

Images

    BG App Images    Supporting Record Images
1 - 60 navigate_before navigate_next

Images of Cemetery

add

Cemetery Information

edit

Number of Images

12863

Number of Headstone Records

27206

Description

Cmentarz św. Rocha na Radogoszczu w Łodzi Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania Cmentarz św. Rocha na Radogoszczu Ilustracja Dzwonnica cmentarna Nazwa pełna Cmentarz Rzymskokatolicki pw. św. Rocha na Radogoszczu Państwo Polska Miejscowość Łódź Adres ul. Zgierska 141 Typ cmentarza wyznaniowy Wyznanie katolicyzm Stan cmentarza czynny Data otwarcia dwudziestolecie międzywojenne XX wieku Położenie na mapie Łodzi (Przełącz na mapę Polski) Mapa konturowa Łodzi, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarz św. Rocha” Cmentarz św. Rocha Cmentarz św. Rocha Ziemia51°48′25,2″N 19°26′24,0″E Multimedia w Wikimedia Commons Cmentarz św. Rocha na Radogoszczu w Łodzi – jedna z najważniejszych nekropolii w Łodzi. Wbrew nazwie mieści się nie na Radogoszczu, lecz na sąsiadującym z nim Julianowie. Historia Kaplica cmentarna Cmentarz rzymskokatolicki pw. św. Rocha powstał w dwudziestoleciu międzywojennym, w podmiejskiej (do 1940) gminie Radogoszcz (obecnie w północnej części dzielnicy Bałuty), stąd popularna nazwa: cmentarz na Radogoszczu. Obecny cmentarz jest w rzeczywistości połączoną nekropolią pierwotnie dwóch osobnych cmentarzy położonych w pobliżu siebie: ewangelickiego, założonego przed 1914, oraz katolickiego u zbiegu ulic gen. J. Sowińskiego i Zgierskiej. Po 1945 zaczęto pochówki katolickie na cmentarzu ewangelickim. Przebito dwa przejścia łączące oba cmentarze. Mur dzielący cmentarze zlikwidowano dopiero w latach osiemdziesiątych XX w. Około 1960 cmentarz katolicki wchłonął najstarszą część cmentarza ewangelickiego, która do tej pory była zamknięta dla pochówków katolickich. Na cmentarzu znajduje się mogiła ofiar styczniowej masakry w 1945 w położonym naprzeciwko (od ul. gen. Sowińskiego) bliskiego więzienia radogoskiego, ofiar nalotu niemieckiego z 5 września 1939, żołnierzy polskich na pałac Heinzlów w pobliskim parku julianowskim jako ówczesnej siedzibie sztabu Armii „Łódź”, ekshumowane w 1947 z cmentarza żydowskiego w Łodzi prochy rozstrzelanych żołnierzy Polski Podziemnej (m.in. jest tu pochowany ppor. AK - Janusz Różewicz – brat znanego poety Tadeusza), partyzantów z harcerskiej drużyny „Promienistych”. Analizując wygląd ogrodzenia cmentarnego od strony ul. Zgierskiej można domyślić się poszczególnych faz rozwojowych cmentarza. Pochowani na cmentarzu św. Rocha na Radogoszczu w Łodzi Z tym tematem związana jest kategoria: Pochowani na cmentarzu św. Rocha na Radogoszczu w Łodzi. Kategorie: Cmentarz św. Rocha na Radogoszczu w ŁodziCmentarze katolickie w Łodzi
BillionGraves.com
Łódź, Cm. par. św. Rocha (Radogoszcz), Created by lesabgunn, Łódź, Łódź, Łódź Voivodeship, Poland